Firefox, Tarama Erişilebilirliğini İyileştirmek Amacıyla Yapay Zekadan Faydalanacak

Mozilla Firefox tarayıcısı yapay zeka kullanarak tarama erişilebilirliğini artırmayı hedefliyor. Tarek ZIade, Mozilla Hacks ile ilgili gönderide Firefox’un erişilebilirliği geliştirmek için yapay zekayı nasıl kullanacağını, yani ekran okuyucular gibi yardımcı teknolojilere güvenen kişilere yapay zeka tarafından oluşturulan resim altyazıları sunacağını açıkladı.

Resim altyazıları veya alternatif metin okuyuculara gerekli bağlamı sağlasa da birçok yazar alternatif metni göz ardı ediyor. En son yapay zeka gelişmeleriyle, sunuculara potansiyel olarak hassas bilgiler göndermeden altyazıları otomatik olarak oluşturmak için yerel bir makine öğrenimi modeli çalıştırılacak. Firefox 130, Nightly Channel’da, küçük açık kaynaklı Transformer tabanlı makine öğrenimi modellerini kullanarak alternatif metin oluşturacak ve yeni bir PDF düzenleyici özelliğiyle birlikte sunulacak.

Blog yazısına göre küçük modeller, 200 milyonun üzerinde parametreyle alternatif metin üretebilirken 200 MB’tan daha az disk alanı kaplıyor ve birkaç saniye içinde çıktı sağlayabiliyor. Firefox şuna benzer tek cümlelik bir açıklama üretmeye odaklanarak kullanıcıları detaya boğmak istemiyor: “Bir ofisteki bir grup insan, ön planda yanan bir doğum günü pastası ve arka planda gülümseyen bir kadınla kutlama yapıyor.”

Mozilla yerel ve küçük bir model kullanarak gizlilik kaynak verimliliği, artan şeffaflık, karbon ayak izi takibi ve iyileştirme kolaylığı sağladıklarının altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir